diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

10,000 times 0.95answer
Which values are solutions to the inequality below? Check all that apply. >4 A. 17 B. 15 C. 19 D. 8 E. 4 F. 16
Glacial episodes are an example of
why do all freely falling objects have the same acceleration
How is religious affiliation similar in North and South America? A. Citizens in both continents attend church every week. B. Citizens in both continents state t
Finding the slope intercept. 1x+y=-6
why is the percent increase from 45 to 75 not equal to the percent decrease from 75 to 45
The key club made $192 at their candle sale.They sold round candles for $4 and square candles for $6.If they sold twice as many square candles as round ones,how
In an image citation, what piece of information is listed first?
In living cells, chemical processes, such as synthesis, all require the action of 1. specialized antibiotics 2. hormones 3. salts 4. biological catalysts