forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

A given line has the equation 10x + 2y = −2. What is the equation, in slope-intercept form, of the line that is parallel to the given line and passes through th
Choose a number line to model the following situation: After a gain of 25 yards, the football team lost 25 yards on the next play. The answers are bellow
The second electron transport chain ends with a(n) ______ that creates NADPH. a. enzymeB. glucoseC.waterD. none of the above2. What mediates the reduction of ca
Explain the difference between the average rate of change of y as x changes from a to​ b, and the instantaneous rate of change of y at x
Determine if the statement is always, sometimes or never true. An exterior angle of a triangle is 180 degrees.
Which of these processes causes a species to evolve? A. Natural selection B. Specialization C. Differentiation D. Natural variation
What type of error results from an error in the formatting of the program code?
what is the solution to the system of equations
NEED HELP IN MATH , SERIOUS ANSWERS PLEASE
what number is rational