Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

A very old tree limb contains an amount of carbon-14 that is approximately 1/8 of the current atmospheric 14C levels.. Calculate your answers to the following a
Which statement contains an example of a logic fallacy? A-) Constant rain can make people feel sad and depressed. B-) The mayor endorsed the governor for reele
The population of Dubai exploded after __________ was discovered there. A. coal B. gold C. oil D. silver
A thesis statement is not what?
Which of these is the best reason for proper nutrition? a.to lose weight quicklyB.to cure diseasesC.to maintain a healthy body weight d.to maintain a healthy p
Two lines in intersecting planes are_____ skew A)never B)sometimes C)always
Add and simplify 9/16+1/2
(01.03 MC) Jolie can read around 14 sentences per minute of her current novel. She wants to finish her reading before the movie comes out next week. If she has
Tony sees 28 patients in 7 days at his clinic. Jeff sees 100 patients in 25 days at his clinic. Assuming that each doctor sees patients at a constant rate, whi
Which expression represents the product of 8 and y?