Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

Log4(6x-8)=3 Help please
Canada has a population that is about 1/10 as large as the United States. If Canada's population is about 32,000,000, about how many people live in the United S
the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
what are the similarities between insects and humans
How do round, spiral, and rod-shaped bacteria look like?
-2 (x-7)=-(2x+5) solve for x
Solve each compound Inequality. 42. -2 ≤ d + 1/2 < 4 1/2 44. 2t ≤ -4 or 7t ≥ 49 46. -1 ≤ a - 3 ≤ 2 48. A town's high temperature for a given month is 88 degr
Pentane, C5H12, will react as shown below: ____C5H12(l) + ____O2 --- ______CO2 +_______ H2O H20(g) 1. Balance the equation above by putting coefficients into ea
What are the steps to solve this?
What is party-as-organization?