apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

the scale on a model train is 1 inch to 15.4 feet.One of the cars on the model train is 8 inches long.What is the length,in feet, of the actual train car?
What is the land like in the south and southwest of Asia? tundra rain forest forest desert
A market trader bought 100 loaves at 84p each
I need help on this I’ll give 20 points for it
click on the volume of this rectangular prism.
Are archetypal characters still relevant to today's society? Do they accurately represent American culture?
4(2x - 1) = 3x + 6 Solve for x. Show steps with sentences supporting each step.
there...............many ships in the ocean
How did F. W. de Klerk help bring about the end of apartheid​
I forgot my book at my friends house....​