velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Carl's new car gets 27 miles per gallon. What is the equation that represents y, the total miles driven on x gallons of gas? x = 27y y = 27 + x x = 27 + y y = 2
How is controlled atmosphere stunning in Europe different the what take place in American slaughterhousss
the equivalent expression for 4g+2 using distributive property
Which is a separate service within the Navy Department? the Marine Corps the armored cavalry the Army National Guard the military police
Conservative pundit, and former presidential candidate, Pat Buchanan called for a religious war for the soul of America in 1992. What groups was he worried woul
3. What was the MAIN impact of the Crusades? less sharing of new ideas from different cultures O a major increase in trade among many countries the weakening of
Balance the following equation please
The graph models function R. The table of values models function S. Which statement is true about these functions? A) The two functions have the same rate of
Alex bought a new truck for $42,935. According to the dealer, the truck will depreciate approximately $4,200 per year. Write and solve a linear equation to find
45% of the class is on Team Bravery. If team bravery has 81 students, how many students are in the whole class?