estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

Drag the item from them item bank to its corresponding match Will mark brainless
Solve the following proportion for u. 5 7 11 Round your answer to the nearest tenth.
TRUE or FALSEInteracting with peers and friends will not help teenagers learn to make decisions and good judgement.Parent-child relationship is associated with
SUB TO ME thunderoflight12 PLSSSSSSSSSSSSSSS I WILL MARK BRAINLYIST IF YOU DO FOR ALL MY THINGS
Which statement about cellular respiration in plants and animals is true? Both plants and animals need water to start cellular respiration. Both plants and anim
¿Alguien no quién es Maluma?
Question 10 How many atoms are there in total in the following chemical formula: 7NHO3
Solve the following proportion for u. 17/13=u/4
In addition to a reference point you also need distance and __________ to describe location
what's mean to english korean language*​