leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

Select all that apply. Which of the following are equivalent? a. 6 oranges for 2 dollars b. 3 oranges for a dollar c. 3 dollars and one orange d. 9 oranges for
How many combinations of four can you make from the set? {a rose, a daisy, a peony, a daffodil, a tulip} 5 combinations 20 combinations 1,024 combinations 625
When the function below is graphed, how many x-intercepts does it have?y = 4x2 - 12x + 9?
what was the main concern of Confucianism?
Which were the two major countries involved in the cold war era space race?
What acts as a cushion between your brain and your skull?
What is the image of point (-7, 7) for mapping (x, y), (x- 1, x+ 6)
Solve the system graphically 2x + 3y = 6 x + y = 4
How did earthquakes contribute to the destruction of over seventy villages in Tibet? (site 1
How did race and class shape women’s experiences in the colony all societies of north and South America