Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

A conflict can arise when a child is deprived of basic needs.
Bryan brough 8/10 gallon of water on a hiking trip he drank 4/10 gallon of water how much water is left
Which of the following equations is written in standard form? A.-2X=13 B.3X+5Y=-15 C.1/ 2X+1/3Y=-15 D.-3X+13Y=25 - 3442595.
4 1/2 + 1 + 2 + 1 1/2 + 4 + 1/2
what were the goals of la rasa unida
Admitting Missouri to the Union would have maintained the balance of power in Congress. tipped power in Congress in favor of the free states. tipped power in
is this chart valid (I WILL MARK BRAINLIEST)
I would like to know the answer to number 5
Read the following statements: Crude oil makes up 84% of Iraq's exports to other countries. Over 50% of Pakistan's exports include textile products. Approximat
Can long-legged lizards travel to greater distance than short legged lizards?