rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

suppose you mix food coloring in water to make it blue. Have you made a solution or suspension. Explain........PLZ HELP
squareroot(y-1) + 3 = y
were is most of earths water
what were the causes and effects of the pueblo rovolt?
Which biome is characterized by low annual rainfall, less than 26 centimeters (about 10-11 inches) per year?
what the algebraic expression for the difference of 8 and a number?
Jorge friend Anna planted a garden with the same ratio of tulips to daises Anna garden has 48 tulips how many tulips and daises does Anna have this pic is for J
What are 4 things that can happen to a light wave when it hits an object?
What two factors affect the rate of acceleration of an object?
9^x=27^(x+2) how do I do that? I don't get how to do it with different bases