hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Jessica isn't invited to a super bowl party her coworkers are throwing because she's a woman. jessica is experiencing ____ from her coworkers. a.discrimination
PLEASEE help: what is the valué of a2 +3b divided c-2d,When a=3,b=8,c=2, and d=5??
What is the best web browser to use?
Which of the following is most true of women's circumstances during the Great Depression? A)Government jobs provided plenty of opportunities for income. B)Most
_____ are vessels with valves that keep blood flowing in the right direction
Joanna is experiencing severe anxiety. her psychiatrist attributes her disorder to a chemical imbalance. her psychiatrist is using the ___________ of abnormalit
Which are uses of electromagnetic waves? Check all that apply. cooking foods insulating buildings using heat lamps transmitting radio signals using medical imag
How does the code of chivalry affect sir gawain in Sir Gawain and the Green Knight?
How did black codes impact resistance during reconstruction
According to research by elissa epel and her colleagues acute, short-term stress produces a(n) _____ effect on telomerase activity, and chronic stress has a(n)