ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

What is the vertex of the graph y= x^2 + 6x - 5
Steve is on a first date with nora. they are getting along well, when nora suddenly hits steve with a very deep question. "where do you see yourself in 10 years
If cos 0=3/5, use the Pythagorean identities to find tan 0
Am I correct please let me know I need to know if wrong what is the correct answer ?? ASAP please
"An Essay of Dramatic Poesy" was written during the time period known as A. the Renaissance. B. the Norman era. C. the Middle Ages. D. the Restoration.
Which of the following best describes public service journalism?
Arrange the steps in the correct order to express cos3x in terms of cosx cos(2x)cos(x)-sin(2x)(x) [1-sin^2(x)]cos(x)-[2sin(x)cos(x)]sin(x) cos(x)-4sin^2(x)cos(
What happens if AMG2000 became a successful profuct
Helppp !!! What is the measure of adc????????
A) 1B) 10C) 45D) 60E) 90