bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

How can one differentiate between sinusitis and a cold?
Privately-held stock may __________ be sold to the public. A. only B. never C. always D. occasionally
Which region of Mexico contains large deposits of oil and natural gas?
A gas has a volume of 590ml at a tempature of -55.0 Celsius. What volume will the gas occupy at 30.0 Celsius? Show your work
A.line CD B.line ED C.point C D.point D
President Woodrow Wilson's political philosophy included all of the following EXCEPT a. A stubborn commitment to particular progressive principles and an aversi
Look at the illustration on page 11 in Alexander who used to be rich last Sunday write a sentence or two that explain what the illustration tells about the char
aghtini Kelma ohra ta bil galbu
Can you please help me with these questions ):
a known compound has a melting point range of 134-137 degrees C. You record a melting point point range of 125-126 degrees C for a sample. IS this sample a pure