doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

is it bad being blind
Suzanne created a circuit with a battery, some copper wire, and a light bulb. How might adding a piece of gold wire to the circuit affect the flow of electricit
What would most likely happen if the power lines in a petroleum power plant were broken?
Write a sentence containing a gerund which functions as the subject of the verb.
Simplify (3x^2 + 2x + 1) + (3x - 8) - (x^2 + 6x - 5)
lol can someone help me on #'s 1 and 3 I'm confuzzled as ever LOL
Read the excerpt from The Time Traveler’s Guide to Elizabethan England. For the vast majority of yeomen in the country, it is vitally important to store hard f
Mr. Gardener invested $500,000. His annual interest was $40,000. What was the annual interest rate?
What conclusion can be drawn about georgia's role in the war effort for world war i?
There are 48 adults and 60 children going to an amusement park. They need to be divided up into groups with the same number of adults and children. What is the