rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Expand by using the distributive property: (a + bc)2x
Math help please? giving 100 points. This is my last question i have and i'm just wanting some explanations on this since i was gone for a week during school. I
A study was done to find it different tire treads affect the braking distance of a car which is independent variable which is a dependent variable and the const
HELP ASAP PLS 30 POINTS AND BRAINLYIEST How is D'Artagnan saved from being arrested by the Cardinal? a. D'Artagan saves himself by presenting a letter of prote
which of the following best describes the difference between aerobic respiration and anaerobic respiration
How does a production possibly chart assist in outlining opportunity cost
A ferryboat makes four trips to an island each day.The ferry can hold 88 people.If the ferry is full on each trip,how many passengers are carried by the ferry e
Anne Frank kept her diary which was later published as the diary of a young girl for just over
Match the expression with its name 3x3 -3x +3
I need this to be answered PLEASE!!!