abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

What represents instantaneous velocity on a graph?
67.943 in expanded form
6x+5y=-15 into intercept form
How did king james 1 important to the survival of the Jamestown settlers
what is the complete subject in the following sentence? the young boy rode the bus to school.
I need help with (-2)^5 + (-5)^2
Can someone help me ?????
Two trains leave the station at the same time, one heading East and the other heading West. The westbound train is going 60mph. The eastbound train is going 80m
Death Valley has an elevation if -282 feet relative to sea level. Explain how to use absolute value to describe the elevation of Death Valley as a positive inte
how do I write 0.25 as a fraction in its simplists form