xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Yao decides to place a $2,000 deposit at the end of each year into a bond fund that earns 6% annually. Find the amount of the investment in 20 years
Look at the dichotomous key below. How are Anopheles mosquitoes different from the other mosquitoes listed in the key?
A woman running for mayor makes a speech. She says, "A leader should be strong and true. Vote for freedom. Vote for patriotism. Vote for me!" What propaganda te
Will Mark!! The length of a rectangle is represented by 7x- y, and the width is represented by 3x + 4y. Write polynomial that represents the perimeter of the re
100 POINTS! Solve number 58. Evaluate the following integrals using the Fundamental Theorem of Calculus. Please provide steps
What method of transportation do the Inuit in the village of Uummannaq, Greenland prefer to use, and why?
Can someone help me please
Determine if the statement is true or false. An interior designer can pick out flooring and tile, but installation usually requires another professional.
Yo__el número con los botones. (1 point)
A.Surveying every 5000th number B. Surveying every 500th number C. Surveying every 50th number D. Surveying every 5th number Which one is the answer?