caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. Hov
muon do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

JimmyIgloo
JimmyIgloo JimmyIgloo
  • 02-12-2020
Apple=4 Orange=2 hope I helped!!!
Answer Link

Otras preguntas

solve the inequality 4t^2 ≤ 9t-2 please show steps and interval notation. thank you!​
Diamond is an allotrope of :a. carbon b. sillicac. phosphorus c. Nitrogen​
This circle dance was a widespread West African custom and part of the process of cultural unification of African Americans:
Exercise 4-7 Recording sales, purchases, shipping, and returns—buyer and seller LO P1, P2 Sydney Retailing (buyer) and Troy Wholesalers (seller) enter into the
Christina has a stamp collection she is very proud of. She buys a frame to display her favorite stamps. The frame is 6 inches wide, and a row of 7 stamps fits p
Magnetic field lines begin at the _?_ pole of a magnet and end at the _?_ pole
Which statement best explains why the animals readily accept the increased workload?
True or false: If you are changing a larger unit into a smaller unit, like cm into mm, the decimal is moved to the right because you are multiplying by a power
Mark is hired as part of a diversity initiative at his company. He fluently speaks the same language as a quickly growing percentage of the people the company s
Write a simple nested loop example that sums the even and odd numbers between 5 and 15 and prints out the computation.