caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

round each decimal to the nearest whole number 30.92
What is the value of x? 4x - 9 = 27
What equals 168 in multiplication
if the mass is 180g and the volume is 90g what is the density
at a concession, stand seven hotdogs and two hamburgers cost $12.75; two hot dogs and seven burgers cost $16.50. find the cost of one hot dog and one burger.
Sarah is twice as old as her youngest brother. If the difference Between their ages is 15 years. How old is the youngest brother
The original Almohads and Almoravids were both a part of which group? a. Muslim reformers b. Bantu-speaking peoples c. Swahili peoples d. Arab peoples
Made up of phloem tissue and a cork cambium that protects the stem User: Guard cells close the _____ to prevent excess water loss. a. stomata c. epidermis b.
Malika charges $7.20 per hour for babysitting.she babysits 4 hours each week.she spends $10 per week and puts the rest of her earnings in a saving account.after
Subtract. –84 – 55 a. –29 b. –139 c. 29 d. 139