jaylabeard041 jaylabeard041
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen oranges cost $2.00. How many oranges can be bought for $10.00

Respuesta :

BabyGirl2550 BabyGirl2550
  • 03-12-2020

Answer:

14 oranges

Step-by-step explanation:

Answer Link
kimduran537
kimduran537 kimduran537
  • 03-12-2020
60 oranges
Hope it helps :D
Reason why because dozen=12 and 12x5=60
Answer Link

Otras preguntas

at a concession, stand seven hotdogs and two hamburgers cost $12.75; two hot dogs and seven burgers cost $16.50. find the cost of one hot dog and one burger.
add or subtract mentally 8.01+1.09
Find 10.5 in plus 7.35 in and use the correct number of significant digits in the sum
the lithosphere is made up of the ____
Which pure substance can be classified as an element? -H2 -NO3 -NaCl -H2SO4
Which layer of the Earth contains most of the Earth's mass? A.outer core B.crust C.inner core D.mantle
The Velvet Revolution took place in _____. Romania Bulgaria Poland Czechoslovakia
herando cortes and francisco Pizarro were spanish conquistords
why is it helpful to write a number as a product of primes?
Can you explain how to use the combine place values strategy to find 223-119