sailingguard30
sailingguard30 sailingguard30
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Charlie bought 2 3/4 pounds of pears for $0.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for $1.40 per pound. How much money in dollars and cents did charlie pay for the pears and grapes.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer

Charlie paid $5.94

Step-by-step explanation:

0.76x2 3/4=2.09

1.40x2.75=3.85

3.85+2.09=$5.94

Answer Link

Otras preguntas

A heterosexual couple living in the same household and raising children is defined as:
Deserts (especially true deserts) are not easy places for animals to live. Animals who live in them often have special features that help them survive. Which ad
2(x-3) = (x-1) + 7 Please show your steps!!
HELP WILL MARK BRAINLIEST.........
Which research source would you use to find the origin of the word sophomore? A) thesaurus B) French textbook C) grammar textbook D) Oxford English Diction
Compare the pace of the middle and end of the story. How is the pace different? Why do you think the author chose to change the pace in different parts of the t
Simplifying this problem
In the sahara, a place where underground water surfaces is a(n ___ _
how many times more intense is the full 10 person choir than the soloist alone?
What is the exact number for an irrational