bjcoolkid07
bjcoolkid07 bjcoolkid07
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

How many packages of gum can you buy with $18 if one package cost $2?

Which equation best represents this word problem?

Group of answer choices

18 x 2 = p

p - 18 = 2

p + 2 = 18

2p = 18

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer:

2p = 18

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

3x + 2 >= 11 I need to understand how to do it on a number line.
What's 7/8x4/5? Cmon peeps it's hard
How did Darwin interpret the fossil record?
Who were Lewis and Clark? A. War Hawks who convinced President James Madison to go to war B. leaders of the expedition to explore the Louisiana Territory C. her
At Brian’s Bookstore, 0.3 of the shelves hold mysteries, 25% of the shelves hold travel books, and 7/20 of the shelves hold children’s books. Which type of book
Why is it often easier to start a fitness program than it is to maintain one?
Which of the following is true about Mongol rule in China? A.Trade with other countries declined. B.Chinese were allowed to serve in the military. C.Mongol and
I need help factoring!
According to the Declaration of Independence, where does a government’s power come from?
What is 825 divided by 7