june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

LA now the nations second largest city started as a ____ in the 1800's
A store pays $996 for a barbecue grill and marks the price up by 50% . What is the new price?
Please help me find the length width and area
1. Which pair of words completes the following analogy? radiant : shining :: _____ A. arm : leg B. spirit : sky C. control : wrestling D. vigorous : energ
What is the solar system composed of?
It's cut off, but it says diagram*
Which one of the following is NOT evidence for continental drift? rock formations matching coastlines volcanic activity fossil evidence ----------------------
The celestial body at the center of the solar system is a large ball of gases, mostly made up of helium and hydrogen. The hydrogen in this celestial body underg
The ratio of girls to boys in the geography bee was 5 to 4. There were 36 total students. How many were boys?
A slice is made parallel to the base of a triangular pyramid. What is the shape of the resulting two-dimensional cross-section? Drag and drop the word to corre