brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Give the nuclear symbol for the isotope of silicon (z=14) for which a=29?
Is mesopotamia north or south of the equator?
by firing clay pots at a high temperature in neolithic people were able to create watertight
3/4 is expressed as a percentage is
What is the strength of an electric field that will balance the weight of a 3.3 g plastic sphere that has been charged to -7.6 nc ?
142 is 120% of what number
All living creatures are made of ____________. the simplest forms of life are solitary _______________ that propagate by dividing in two.
what is the solution to the system of equations graphed below y=-x-1 y=x+1 A.(-1,0) B.(0,-1) C.(0,1) D(1,0)
What is the usual grading scale in spanish speaking countries? A. 1-10 B. F to A C. 0 to 50 _________________________________________________ How do you say to
what evidence suggests that the dagger Macbeth sees is an illusion