sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. [90 – (12 + 13)](15 ÷ 3)
what are three physical properties of aluminum foil
The following are four largest country's in the world Russia Canada China united states what country located in south america also ranks as one of the ten large
walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much
WRITE EACH RATE AS UNIT RATE. 162 WATER BOTTLE IN 9 CASES=
Estimate each quotient using compatible numbers.
Give 5 natural examples of unbalanced forces around us. Other than friction.
What is this answer?10y=360°
Give 5 natural examples of unbalanced forces around us. Other than friction.
373 of 500 in fractions and decimal