mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

The belief that the U.S. should extend all the way to the Pacific Ocean because it was God's will Spoils system Harriet Tubman Manifest Destiny Dawes Act
What's a Mudslinging. Please help?
How many people were living in the United States of America on July 4, 1776? 2.5 million 9 million 15 million 30 million
A plasma membrane and a cell wall 1. Are two names for the same thing 2. Have the same structure and different functions 3. Have different structures and the s
What is English Literature??
This patriotic hymn, also called “America,” shares its tune, ironically, with “God Save the Queen,” the British National Anthem. Name it. a. “My Country, ‘Tis
Rule for the relationship between certain quantities. Domain Origin Formula Term
IDEAS FOR RECONSTRUCTION, explain why they are good ideas?
Two men who signed the Declaration of Independence went on to become U.S. presidents. Who were they?
How many people were living in the United States of America on July 4, 1776? 2.5 million 9 million 15 million 30 million