aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

the functions you tend to use regularly are listed where on the ribbon
Which is a good example of Roman portrait painting?
What are three factors that affect the flow of lava?
Which answer choice best explains why nuclear reactions release more energy than chemical reactions?
Solve ax2 + bx +c = 0 when a=5, b = -23 and c = 12 to find the zeros (x intercepts)
which lines in this Excerpt from Elizabeth Bishop "the fish" use assonance
Which best describes how a recession develops as demand and production decreases?
"More than 38 million children and adolescents participate in organized sports in the United States each year." Which describes how the direct quotation is impr
Solve question in photo. Mathematics help please
a short story in 15 sentences, using the following vocabulary: collapse, particles, collide, galaxy, and planets