erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

After air is taken in through the mouth or nose, it travels through the _____. bronchi, trachea, and the lungs pharynx, trachea, and then the lungs diaphragm, a
what are the definitions to 'law of soil' and 'law of blood' ? what does it mean ? please help me .
write each fraction as a unit fraction 12/84 13/143 23/138
Why did some Southern states begin to talk of succession?
In which one of these sentences does an adverb modify a verb? A. The dress was terribly old. B. Jacob was a very smart boy. C. Mr. Dodge moved in an extremely s
What effect did the American westward movement have on diplomatic relations with Great Britain and Spain?
How can I use prokaryote in a sentence??????
Which of the following causes is not considered a political disruption to food distribution? A. war B. sanctions C. refugees D. droughts
if you solve an equation by graphing each side as a separate line, which of the following corresponds to the solution of the equation?
7e−4=31 solve for e.