bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST Conjugate into preterite ¿Quién trae la comida?
Use the structure of a water molecule to explain why its is polar
w(n)=n-1; find w-(4)
how long is the grand canon
How did the homestead act affect farmers?
Zenith Consulting Co. has the following accounts in its ledger: Cash; Accounts Receivable; Supplies; Office Equipment; Accounts Payable; Common Stock; Retained
How many sig figs does 0.00002 have?
Evaluate each expression. y ÷ 5 + 1 + x ÷ 6; use x = 6, and y = 5
Which of the following is the best example of behavior influenced by society’s standards and expectations?1.Obeying the speed limit while driving2.Walking inste
what is the idea behind bottle biology