keke267686 keke267686
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

9) Brenda spent $30 on eating utensils.
Spoons cost $6 and forks cost $2. If she
bought a total of 9, then how many of each
kind did she buy?

Respuesta :

linaherendez519 linaherendez519
  • 01-02-2021
She bought 4 spoons and 5 forks
Answer Link

Otras preguntas

In achebe's things fall apart the lgbo people live in a ___ society.
What length of a certain metal wire of diameter 0.15 mm is needed for the wire to have a resistance of 15 ω? the resistivity of this metal is 1.68 × 10-8 ω ∙ m?
The triangles of below are similar
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Am I correct I think I found my answer but I am not sure ??
HELP ME PICTURES INCLUDED
Baka corporation applies manufacturing overhead on the basis of direct labor-hours. at the beginning of the most recent year, the company based its predetermine
Please help me solve this :)
What court case established your Miranda Rights?
round 1,844,938 to the nearest 1,000 and 100,000