huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The height h(t) (in feet) of the seat of a child’s swing above ground level is given by the equation below where t is the time in seconds after the swing is set
what do you call the statements that are assumed to be true and do not need proof?​
Find the product. (5 – 3z)(5 + 3z) = (Simplify your answer.)
Name Some musical Instruments!​
Find the total surface area of the cube. 2.2 cm
There is no about why the shop had to close down
In certain flowers, blue and yellow flowers are incompletely dominant to each other. Show the cross between a pure blue flower and a pure yellow flower
explain whether each equation is a linear equation.
An employee earned $1,000 in the first pay period of the current year. How much is the total employer and employee social security taxes on these earnings? (Use
Which of these would Congress look to do during a recession, as it pertains to fiscal policy? a. Raise taxes b. Raise government spending c. Decrease the discou