moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

In "Blocking the Transmission of Violence" by Alex Kotlowitz, what motive triggers Martin Torres’s desire to commit an act of violence? Why did the author place
When a specific story is reported widely on television, online, and in newspapers, this is called persuasive techniques. media literacy. mass media coverage. p
When an actor turns to speak directly to the audience, unheard by the other characters, it is known as an "aside"?
What is the following difference? 11 square root 45 - 4 square root 5
Estimate the sum of 9.327 + 5.72 + 4.132 to one decimal place.
Select the recovery program that correctly completes each sentence. The ---------------- developed codes for fair trade policies to reduce unemployment. a. Te
A line with a slope of 3/2 passes through (4,-1). Write the equation.
How do yo do it I don’t know to do it
which option is an important source of public opinion A. personal background B. surveys C. the constitution D. foreign
Which of the following terms best describes air A. Element B. Compound C. Mixture D. None of the above