alytzyy8 alytzyy8
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lori purchased 3 lbs of chicken for $3.87. How much did she pay per pound of chicken.

Respuesta :

Aboveblue03
Aboveblue03 Aboveblue03
  • 03-02-2021

Answer: $ 1.29

Step-by-step explanation: 3.87 / 3 = per pound price

Answer Link
mayparke65
mayparke65 mayparke65
  • 03-02-2021

Answer:

$1.29 per pound

Step-by-step explanation:

You have to divide $3.87 by 3

(Sorry if that is not a good enough explanation)

Answer Link

Otras preguntas

Three numbers are represented by 3x-5, 5x-6, 4x+11. Find the mean in terms of x. please help
Importantace of Brochure: Functions of a Brochure:​
8. Which of the following is the best hypothesis? _______ a. Will fertilizer make my lawn grow more? b. I think that ice cream melts faster than ice. c. If a ba
Molly's cut is bleeding and she is worried that it will not stop. Using your knowledge of the homeostatic process, what would you say to reassure her that the b
Which expression is equivalent to 12(2× - 3y + 4 )?
can you pleas give me some text trailer ideas
why is density of population low in karnali province?give reason.​
how do you multiply mixed fraction like this one? 2 3/4 x 3 1/2 Somoene help me please
Write a java code to print Multiplication Table Till 20 HINTS: public static void main(String[ ] args) { int multiplicationTable[ ][ ]=new int [21][11];
i need help with my homework pls ​