mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why did the British granted independence to India after ww2
One spinner has three equally sized sectors numbered 1, 2, and 3. A second spinner has two equally sized sectors labeled Top (T) and Bottom (B). Each spinner is
the distance train a travels is represented d=90t
( 20 Points) The journey from West Africa to the West Indies and British North America was also known as the A. first passage. B. middle passage. C. second l
I worked out this problem (but what I came up with was what that google photo says. I checked multiple times but no luck. Can I get some help?
A triangle has 2 angles that each measure 80°. What kind of triangle is it?
A plant has dominant and recessive traits for flower color. The dominant color is amethyst (A), and the recessive trait is white (a). Which Punnett square corre
How do writers uses direct characterization in a story
So oft as I her beauty do behold, And therewith do her cruelty compare, I marvel of what substance was the mould The which her made at once so cruel-fair. Now r
Which of the following pairs a land cover with its most appropriate use? A. Rangeland → Pastureland B. Urban land → Growing crops C. Developed land → Grazin