lilya1 lilya1
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

abdul bought 6 punds of rice for $3 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2016
2 pounds for dollar. correct???

Answer Link
ewhomework124
ewhomework124 ewhomework124
  • 02-11-2016
0.5 per pound so 2 pounds per dollar

p1-0.5 p2-0.5 p3-0.5 p4-0.5  p5-0.5 p6-0.5


Answer Link

Otras preguntas

help me please!!!!! asap
Sampling lake water for microscopic organisms is not as easy as it sounds when you want to both count and identify species. In a given water sample, your bacter
A sample of the male sex hormone testosterone, C19H28O2, contains 3.88×10^21 atoms of hydrogen.(a) How many atoms of carbon does it contain?(b) How many molecul
Pros and cons of a catapult
The speed of light is around 6.706×10^8 miles per hour. What is the speed of light in units of miles per minute?
how to do this , and can some one explain
Unlike European immigrants, Chinese immigrants in the 1800s faced
What is the factored form of the following expressions? d^2 – 13d + 36
The phylogeny chart shows the evolution of camels. Camelus is the modern-day camel. Based on this chart, which three statements are true? ⭕ Modern camels are mo
Evaluate the discriminant of each equation. Tell how many solutions each equation has and whether the solutions are real or imaginary. x^2 - 4x - 5 = 0