f21126281 f21126281
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Aubree bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $3.48 and a 6-pack of juice bottles. The total cost before tax was $9.78. How much was each bottle of juice?

Respuesta :

blasiiantingz
blasiiantingz blasiiantingz
  • 04-02-2021
Each bottle of juice was 1.11 because 3.48 x 6 is 20.88 - 9.78 = 1.11
Answer Link
williamsmelik314 williamsmelik314
  • 16-02-2021

Answer:

the answer is 1.05$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 7.5 cm in inches
How might the history of South America and Mexico have been different if the Spanish had not discovered gold and silver there
The ratio of dogs and cat in the neighborhood was 2 to 5 . if there 10 dogs ,predict how many cats were there
solve inequality and graph 3<-5n+2n
Find the value of the expression log27√3
17. How is modeling useful to scientists? It illustrates possible outcomes of an experiment. It predicts which hypothesis is correct. It represents data collect
reduce 72:81 to its simplist form
i need a sentence with the word historically
Eduardo is building a sandbox that has an area of 84 square feet. What are the possible whole number measurements for the length and width of the sandbox?
how does the nervous system rely on the circulatory system