pitu6ph3ep
pitu6ph3ep pitu6ph3ep
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Respuesta :

vojudy85
vojudy85 vojudy85
  • 04-02-2021

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

Answer Link

Otras preguntas

(20-r)^1/2=r what is the square root of this equation
how did living near the sea affect the greeks?
why is south asia land likely to have earthquakes
After the fall of the Roman Empire, the Merovingian dynasty of the Franks __________.
Who was the Baseball player who turned into a Christian Evangelist ?
Mae-Ying wanted to buy packages of crackers and cheese from the vending machine. Each package cost 35 Cents. Mae-Ying had 5 quarters. 3 Dimes. and 2 Nickels. Ho
the sumerians were highly civilized and were the first to develop a water canal system. true and false
so far, Monica has read 5/6 of a book.she has read the same number of pages each day for 5 days. What fraction of the book does Monica read each day?thank you
If stockholders own the corporation, how do they control and manage it? Each stockholder is responsible for directing a different department of the corporation.
How did Rome's conquest change the Roman army?