arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

The word commend is a verb that means β€œto praise formally or officially.” The addition of the suffix -tion changes the part of speech. Write a definition and id
A fall carnival has an admission of $10 and each ride is $2. Which of the following expressions represent the total cost, in dollars, of 1 admission and r rides
Luke writes 1/4 of one essay in 20 minutes. How long will it take him to complete the essay?
Banksy is most associated with which city?
List at least two common problems faced by many of the early European colonists.
what different factors affect the quality of life?​
the difference between two numbers is 9. three times the smaller is equal to twice the larger. what are the numbers?
Simplify the fraction 5 divided by 1/2
What are nudibranch? Only some of the most colorful sea creatures on Earth! These marine mollusks boast a variety of unique shapes and colors, and they live any
Why is it beneficial to have courage in life? (Question got me Stumped) A. So you never fail at life. B. To have the strength to win at everything. C. It is not