samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

I need some help on number 15 please...
how to increase testosterone
mindy is speaking at a community event to help people understand the importance of healthy eating. which statement best describes mindy's behavior?
Pressure head of 120 inches of water produces _______ psi of pressure
why do we celebrate easter
symptoms of mono in adults
which of the visual elements can best be described as “the path of a moving point”?
Which set of numbers is included as part of the solution set of the compound inequality x < 6 or x > 10? {–7, –1.7, 6.1, 10} {–3, 4.5, 13.6, 19} {0, 6, 9
who identifies credit report errors
how many minutes to boil an egg