kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

Which is the standard form for this number? (6 x 1 100 ) + (4 x 1 1,000 )
Help me with these questions
Is innovated a noun or verb
what is 9 divide by 126
What does anne frank and martin luther king jr. have in common? u?
Please explain to me how to find the solution of 3n+8=20 Thank you
Which of the following types of training should employers NOT provide to their workers? A. Accident investigation B. Emergency response C. Resume Updates D.
What was the difference between the ironclads, the Monitor, and the Merrimac? A)-The Merrimac included a revolving gun turret. B)-The Monitor included a revolvi
Who was the first female cabinet member
Marco Polo was one of the first Europeans to travel to China. Which route did he take?