baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

The areas of two circles are 36(pi) and 64(pi). What is hte ratio of the diameters? of the circumferences?
In minks, the gene for brown fur (B) is dominant to the gene for silver fur (b). Which set of genotypes represents a cross that could produce offspring with sil
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
Rmshot bought a 3.5oz chocolate bar.within 15minutes he had eaten 0.6 of the bar. How many ounces did he eat?
In how many ways can 12 one-dollar coins be shared between Josh, Frank, and Suzy if each of them receives at least 3 coins?
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
Why did immigrants tend to group together in cities?
What's the value of pi?
literary images are enhanced by the use of _______ language.
For f(x)=3x+4, find f(2) and find x such that f(x)=17