tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

What is the perimeter of the largest triangle
__________ is when rival companies cooperate for their mutual benefit. a. cartel b. collusion c. non-price competition d. merging
why are retired people hurt by inflation? a. retired people often buy products that are especially likely to experience inflation. b. they're afraid of change.
_______ is a romantic language. (points : 1) german swedish english french
Give me 10 facts on the following a.fish b.bird c.wolf d.bee
Why did Taft’s opponent in the 1908 presidential race claim that Taft was running two campaigns
ezra's stuffed animal has a mass of 300 grams. how many milligrams is the stuffed animal
What is the square root of 83?
How much is six more five
____ wrote on the fabric of the human body, which presented a careful and accurate examination of human anatomy. a. shakespeare c. william harvey b. andreas