tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

What does this sequence provide coding for ATGAAAGCCTATGCACCA A) carbohydrates B) proteins C) ATP D) lipids
Help help help help help
Which of the following correctly describes voltage difference?
Which of the following things should you do first when planning your career? A. Have a mock interview with a family member or friend. B. Sign up for an interns
At silver Gym, membership is $45 per month, and personal training sessions are $25 each. At fit factor, membership is $75 per month, and personal training sessi
I really stumped on #5 please can I get help
Can you guys please help me with on this cause I’m really confused?
generic name for Keflex
what is the answer for that question
Craig is currently in therapy to help him stop smoking. his therapist is using learning techniques to help him drop his smoking habit and develop more desirable