zoiebrown3530 zoiebrown3530
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sam buys candy that costs $7 per pound. He will spend at least $84 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

camrynp9 camrynp9
  • 03-03-2021
12 pounds he will buy
Answer Link
kekelivingston1
kekelivingston1 kekelivingston1
  • 03-03-2021
He will buy 12 pounds of candy
Answer Link

Otras preguntas

For her cellular phone service, Vera pays 32 a month + 0.75 for each minute over the allowed minutes in her plan Vera received a bill for 47 last month for how
Which best describes the process that the pest population has experienced due to this environmental change? genetic diversity natural selection natural resistan
if Teresa's daughter is my daughter's mother Who am I to Teresa
All integers are whole number true or false
If a person is in front of a smooth surface from which a sound is reflected, the person would hear a sound that a. seems to come from behind the surface. b. has
I need to write the number 36 in expanded form
why are protein channels needed to transport substances
Solve the system of equations. 5x+9y+9z=5 4x+9y+6z=10 2x+2y+5z=9 Answer choices: a. x=116, y=8,z=-21 b. x=82, y=-10, z=9 c. x=-116, y=28,z=37 d. x=6,y=-14,z=1
How would someone divide $8.40➗ 6? How do you divide this I'm confused like what do I use the long way or short way? Option one: 6)~~~~~~ 8.40 Option tw
mercury thermometer was invented by