il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Name 4 pairs of corresponding angles
Which element is a noble gas
Will magnesium and fluorine atoms most likely form an ionic bond or a covalent bond?
What best determines whether a borrower's investment on an adjustable rate loan goes up or down? a fixed interest rate a bank's finances. a market's condition
Simplify the expression -30 + d - 12 +6d
Lenses are often coated with magnesium fluoride (refractive index n = 1.38) to reduce reflections. How thick should the layer of magnesium fluoride be if reflec
Which of these statements about the European Union is NOT correct? Joining it is voluntary. It has been a success. Countries may leave the EU. Countries hav
What is sin A=0.3784 rounded to the nearest whole degree
Destiny can run one-eighth of a mile in three-quarters of a minute, and she can walk one-quarter of a mile in 4 minutes. How many miles total will it take for D
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST.