person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation−3=8x−4y for y
Concepts like noble and beggar are not connected with wealth or poverty, but rather with qualities of the inner person. true
39+5h+4g-2h i have been trying 2 work this out 4 ages so plz help
in the declaration of independence, whom did the american indict for "repeated injuries and usurpation"?
How do authors use point of view to create suspense?
Use the quotation and your knowledge of social studies to answer the following question. “As the free world grows stronger, more united, more attractive to men
Help I truly don’t understand anything
Prenatally, how many nerve cells were formed in your brain per minute?
How would your country change if everyone could vote without limitations such as age restrictions and citizenship status?
Which css property can be used to configure italic text?