mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Prove whether or not XYZis similar to ABC using angles.
Why is nuclear fusion more attractive as an energy source than nuclear fission?
Today, the caucus is widely use: A. On a national level B. On a local level C. On both the national and local level D. On neither the national or local level
Question 5 (Fill-In-The-Blank Worth 1 points) Julio: Me dijo que fue a la __________ la semana pasada y que vio a José Antonio con una chica muy guapa. Answer
determine the product of 800.5 x (2x10^6)
Booker t. washington believed that the key to political and civil rights for african americans was
__________ by henri matisse perfectly encapsulates the tenets of fauvism in its "raw contrasts of pure color in flat planes."
Hey guys what do you thin of Finn Wolfhard? I am writing about him for an ELA report and I need some opinions that I could use Thank you! - lilly
If an incumbent president is seeking another term in office, who will his party likely nominate?
Which was not a repercussion of the Holocaust? Industrial methods produced mass murder German national culture was vilified for years to come. Resolve to establ