Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

it cost $4.25 foe one pound of roast beef. how much will it cost to purchase 2.5 pounds of roast beef?round to the nearest cent

Respuesta :

michelle248 michelle248
  • 01-12-2016
Since the price is $4.25 per one pound, you multiply the $4.25 by 2.5 pounds, giving you $10.63.
Answer Link

Otras preguntas

what is x multipied by -x
Answer this question Angie and her friends are 3/4 of a pizza.Her brother joe ate 2/3 of what was left.How much did joe eat?
The cost of ordering multiple items is sometimes, always or never proportional
five times a number minus 12 is 92. what is  the number
Mr. Derbyshire makes a business trip from his house to loganville in 2 hours. One hour later, he returns home in traffic at a rate 20mph less than his rate goin
divide 33photos into two gruops so the ratio is 4to 7
order from least to greatest 2.614; 2.146; 2.46; 2.164
When you sneeze, the air in your lungs accelerates from rest to approximately 150km/h in about 0.50 seconds. What is the acceleration, in units of g?
The epidermal tissue of a plant prevents _________.
what is 3/4 times 1/2 and what is 1.5 times 0.75 and then i need to figure out how much bigger the answer is to 1.5 times 0.75 is to 3/4 times 1/2