chillindolan
chillindolan chillindolan
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought.If 5 pounds costs $7.50, find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2016
3 pounds of peanuts must cost $4. 50 because the unit price is $1. 50 times 3 equals $4. 50
Answer Link

Otras preguntas

Both Marx and Smith believed that the form of production was extremely important in determining a society’s culture and politics. True or False
What is the process called when embryonic cartilage is replaced by bone cells?
Explain L. Maria Child’s perspective on Brown’s actions?
Many psychologists are opposed to the use of lie dectors because
A stranger named daryl rides the same bus you do to school every day. according to the mere-exposure effect, as the days pass you will likely come to view daryl
In literature, a motif ___, while a symbol ___. Question 1 options: repeats throughout; has multiple layers of meaning has multiple layers of meaning; repeats t
Assessment items What is the apparent solution to the system of equations? y=−x+2 y=4x+7 y=−x+2y=4x+7
4. Find the present value of the annuity. Amount Per Payment: $4,725 Payment at End of Each: 6 months Number of Years: 15 Interest Rate: 10% Compounded: Se
From the 1930's until now, sociologists have found that the mental health of the lower classes is worse than that of the higher classes. one explanation for the
. A circular window has a diameter of 40 centimeters. What is the circumference of the window? Use 3.14 for π π 251.2 cm