kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence does not contain any errors in comma usage? A.He walked to the rope grabbed it tightly, and climbed to the top. B.The new mother was tired, but s
In which biome would you find organisms adapted to infrequent rain? desert taiga temperate forest tropical rainforest
What was the compromise made in the Missouri Compromise? A) To create a slave state and a non-slave state B) To create a free state where fugitive slaves could
When should fixed and variable monthly budgeted expenses first be planned?
96 fluid ounce is greater than,less than or equal to 13 c
1. Describe two advantages of genetic engineering.
what is a period and how does it work
Which value of x makes the open sentence true? 5x – 6 = x + 12
6. Fats, oils, and cholesterol are types of lipids. True False
Can a local maximum also be a point of inflection? Explain.